Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń: +48 790 227 088

Nasze butiki: Warszawa (szczegóły) / Wrocław (szczegóły)

5 stycznia 2016

Smoking

Niezależnie od tego co prezentują gwiazdy Hollywood na czerwonym dywanie, warto znać ponadczasowe zasady dotyczące smokingu. Oto one.

Smoking jako strój wieczorowy mocno osadzony jest w kanonie dresscodu. Tu dokładnie wiadomo co wolno, a czego nie. Dziś uważany na formalny strój wieczorowy, w dniach swoich narodzin takim nie był. Kto śledzi losy rodziny Crawley w serialu Downton Abbey mógł zauważyć hrabiego Grantham wprowadzającego smoking do swojej codziennej garderoby ku zgorszeniu konserwatywnej matki. Smoking był bowiem uważany za nieformalny strój wieczorowy, zakładany do kolacji, kiedy przy stole zasiadali sami domownicy i można sobie było pozwolić na zaniżenie standardów. Odpowiednim strojem na formalne wieczorowe spotkania był, w czasach o których piszemy (więc pewnie do II wojny światowej), frak.

Dziś oczywiście jest inaczej. Smoking wyparł już dawno frak z jego ceremonialnych funkcji i zakładany jest aby podkreślić szczególną wagę okazji.  Jeśli zdarzy się wam otrzymać zaproszenie, na którym widnieje dopisek BLACK TIE, oznacza to, że gospodarz prosi panów o włożenie smokingu.

Smoking, zwany w Anglii dinner suit, a w Stanach tuxedo. Co to właściwie jest?

Marynarka smokingowa

50141378Najbardziej klasyczna marynarka smokingowa jest jednorzędowa i zapinana tylko na jeden guzik.  Wersje dwurzędowe (zdjęcie obok) również są dopuszczalne, ale uważane za  mniej eleganckie (w sensie stopnia formalności).

Klapy

Frakowe klapy (czyli w szpic, takie jak na zdjęciach powyżej) są najbardziej klasycznym rozwiązaniem.  Ogromną popularnością cieszą się ostatni klapy szalowe (czyli okrągłe- zdjęcie obok), zwłaszcza kiedy wystąpił w nich Daniel Craig jako Bond w Skyfall. Należy jednak pamiętać, że szalowe klapy obniżają formalność smokingu. W dawnych czasach taka marynarka nadawała się do założenia tylko w domu lub w klubie wśród zaufanych znajomych. Tak krój marynarki nie pasuje też wszystkim. Osoby z nadwagą i o okrągłej twarzy powinny się go wystrzegać.

Szlice

Czyli rozcięcia z tyłu marynarki. Klasyczny smoking robiony jest bez rozcięć z tyłu. Dziś spotyka się wersje z jednym bądź dwoma rozcięciami i osobiście uważam, że wyglądają znacznie lepiej. Marynarka bez rozcięć nie wygląda korzystnie z tyłu. Powiększa nam optycznie biodra.

Kolor

Czarny jest kolorem odpowiednim na okazje wieczorowe.  I tylko na takie. Smoking zakładamy więc na wydarzenia, które zaczynają się po godzinie 17 i trwają przez wieczór. Dresscode dopuszcza, a wielu dandysów wręcz zaleca, wykonanie smokingu z materiału w kolorze midnight blue. To bardzo ciemny granat, właściwie nie do odróżnienia od czerni. Jednak lepszy od niej, bo granat ma głębię, której czerni brak.

Oczywiście widuje się też smokingi białe, jednak zostały one wynalezione do użytku w tropikach i tam jest ich miejsce.  W naszej strefie klimatycznej można sobie pozwolić na biały smoking tylko w upalny letni wieczór.

Jasnoniebieskie smokingi, szare i inne wariacje, nie należą do klasycznego kanonu. Moda na nie zapewne szybko przeminie. Smoking to ubranie które kupujemy na lata więc warto trzymać się nieprzemijającej klasyki.

Materiał

Czysta wełna będzie odpowiednia, ale domieszka dająca delikatny połysk może być bardzo efektowna. Domieszka jedwabiu i moheru są więc jak najbardziej na miejscu.

Detale

Smoking ma wyłogi marynarki wyłożone jedwabną satyną lub rypsem, guzik, lub guziki obciągnięte takim samym jedwabiem. Jedwabne są też wykończenia kieszeni marynarki. Spodnie smokingowe zaopatrzone są w jedwabny lampas.

79418508Koszula

Częstym błędem jest twierdzenie, że do smokingu można założyć tylko i wyłącznie koszulę z stojącym, złamanym kołnierzykiem frakowym. Nie… taki kołnierzyk, popularny szczególnie w Stanach, nie jest jedyną i nawet nie preferowaną opcją. Koszula ze zwykłym, wykładanym kołnierzykiem jest jak najbardziej odpowiednia. Taki kołnierzyk zakrywa czarny pasek muchy biegnący wokół szyi co jest korzystnym rozwiązaniem. Wspomniany tu już James Bond bodaj nigdy nie założył do smokingu koszuli z łamanym kołnierzykiem.

Jeśli zdecydujecie się jednak na koszulę z kołnierzykiem frakowym pamiętajcie, że zakładamy go tylko do smokingu z klapą w szpic. Ostra forma kołnierzyka koszuli i zaokrąglone klapy szalowe marynarki po prostu ze sobą nie grają.

Wybierzcie koszulę z gładkiego białego materiału, ewentualnie z piki smokingowej (materiał o charakterystycznej strukturze) lub koszulę z plisowanym frontem. Guziczki koszuli powinny być zakryte, ewentualnie na jubilerskie wkręty kupowane w komplecie ze spinkami. Mankiet koszuli koniecznie na spinki.

69013301Dodatki

Noszenie smokingowych spodni na zwykły skórzany pasek jest niedopuszczalne, bo wygląda zbyt codziennie. Nie zdziwcie się więc, że spodnie smokingowe nie będą zaopatrzone w szlufki. To wyraźna sugestia, że powinniśmy nosić je na szelki. Najbardziej formalne są szelki z białej lub czarnej jedwabnej mory, również spopularyzowane przez Jamesa Bonda.

 

Tradycja każde zakrywać pas w smokingu.  Chodzi o to, żeby problematyczne miejsce gdzie koszula wchodzi w nasze spodnie pozostało zakryte i schludne.  Oczywiście kiedy zdecydujemy się na smoking dwurzędowy problem znika, jednak w smokingu z marynarką jednorzędową trzeba zdecydować między kamizelką, a pasem hiszpańskim.

 

98892050Mucha, najczęściej czarna, powinna być wykonana z tego samego materiału co pas hiszpański.

Zainwestuj w muchę wiązaną. Nie przejmuj się, że nie jest idealnie zawiązana. Ręcznie wiązana mucha wprowadza do całego stroju odrobinę nonszalancji, luzu i naprawdę wygląda szykowanie.

W kieszonce piersiowej umieść białą poszetkę, ale wystrzegaj się poszetek jedwabnych. Lniana lub bawełniana będą idealne.

 

04349922

Buty

14543247

Wieczorowe buty powinny być lakierowane. W swojej najbardziej formalnej wersji to wsuwane pantofle ozdobione rypsową kokardą. To styl buta pochodzący jeszcze z formalnych strojów dworskich i ich popularność nie jest zbyt wielka.

 

Większość z nas zdecyduje się na klasyczne czarne oxfordy. Ważne jest żeby były to buty jak najprostsze. Nie mogą więc mieć ażurów, przeszyć itd. Klasyczne lotniki lub buty z nakładanym noskiem będą dobrym wyborem. Czy koniecznie muszą być lakierowane? Twierdzimy, że nie. Jeśli wybierzecie czarny but z cielęcej skóry i wypastujecie go na bardzo wysoki połysk będą wystarczająco formalne. Jak nadać butom lustrzany połysk przeczytasz tu.

 

star star-empty