Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń: +48 790 227 088

Waluta: 

Popover to coś więcej niż polo z długim rękawem

Angielskie słowo pop oznacza pękać, wciągać, przebijać, strzelać (korkiem od szampana). Dobrze oddaje to sposób wkładania tej koszuli którą wciągamy przez głowę jak sweter czy koszulek polo. Nazwa popover odnosi się właśnie do kroju o oznacza koszulę z plisą na kilka guzików uszytą w ten sposób, że front nie jest cały rozcięty. Koszula ta ma też zawsze długie rękawy. Może być wykonana z dowolnej tkaniny choć najbardziej popularne wersje wykonane są w bawełnianej piki, takiej samej jak ta z której robi się koszulki polo. Dlaczego? Rozciągliwa, elastyczna tkanina ułatwia zakładanie i doskonale współgra ze sportowym charakterem popovera. 

Porównania z polo jest narzucające się właśnie ze względu na tkaninę, ale pamiętajmy, że koszule popover można wykonać z dowolnej innej tkaniny. 

Czy popovery to prawdziwe koszule?

Odpowiedź brzmi tak. Popover to koszula i mimo nietypowego frontu właśnie do tej kategorii można ją zaliczać. A oznacza to, że koszulę popover możesz nosić tak jak zwykłą koszulę i mieć dla niej takie same zastosowania. W popoverże mamy klasyczny, lekko usztywniony kołnierzyk. Nie ma przeszkód żeby założyć do niego dziergany czy wełniany krawat. Można taką koszulę założyć pod marynarkę. 

Popovery całoroczne, szyte z dzianiny z elestanem, charakteryzują się większa gramaturą tkaniny ale większą oddychalności ze względu na otwarty splot. Tu w mieszance tkaniny będziemy mieć niewielki dodatek elastanu.

Popovery letnie szyte są najczęściej z czystego lnu bądź mieszanek lniano bawełnianych. Charakteryzują się innym stylem dopasowanie. W związku z tym, że tkanina jest nieelastyczna, koszula musi być nieco szersza aby była wygodna. Dzięki temu letnia koszula popover zapewnia większą wygodę i komfort termiczny.

Popovery zimowe szyte są najczęściej z flaneli bawełnianej bądź denimu. Krojem przypominają swoją letnią odmianę ze względu na to, że wykonane są z nierozciągliwej tkaniny. 

Jak nosić koszulę popover?

Jeśli chodzi o wygodę i  uniwersalność popovera, może mu dorównać chyba tylko koszula jeansowa, która równie dobrze czuje się w weekend jak i w biurze (w mniej formalnych sytuacjach). Wyobraź sobie japonki, krótkie spodenki plażowe i narzucony na siebie popover który nosisz na wierzchu. Jak najbardziej będzie to dobrze wyglądać. Z drugiej strony wyobraź sobie garnitur z szarej flaneli, zamszowe monki, granatowy popover i szary kaszmirowy krawat. Cudowny zestaw dandysa, który naprawdę zna się na rzeczy. 

Popovery szyte są często nieco krótsze niż klasyczne koszule garniturowe dlatego właśnie, że można je nosić na zewnątrz.

koszule popover
popover koszula
koszula popover
koszula popover sklep
popover koszule
męskie koszule popover