25 października 2014

Rule, Britannia!

Test to oczywiście skrót, zapewne wymyślony przez samych Anglików, którzy lubią przypisywać sobie wszelkie osiągnięcia cywilizacji. Rule, Britannia- w świecie męskiej elegancji jest to jednak prawda. Anglicy dali nam sztukę szewską na najwyższym poziomie, eleganckie pantofle jakie znamy noszą angielskie nazwy. Dali nam tweed, dali nam niezliczone rodzaje wełen, dali nam pea coat, trench, dali w końcu marynarkę, garnitur i wiele, wiele innych elementów męskiej garderoby.

54782514

Płaszcz Chesterfield w swojej dwurzędowej wersji.

To co Anglicy wymyślili, inni, zwłaszcza Włosi, tylko dopracowują i rozwijają. Często przewyższając kunsztem swoich mistrzów (garnitury). Każdy szanujący się sklep z męską odzieżą we Włoszech ma prawie wyłącznie włoski asortyment, robiąc często wyjątek tylko w dwóch kategoriach. Buty i bele tweedowych materiałów.

Moim osobistym zdaniem twórcza energia Brytyjczyków, bierze się z indywidualizmu. Z poszanowania pewnych norm i zdrowego dystansu do innych.  To właśnie dzięki temu dystansowi pewnego wieczoru Książe Walii (późniejszy król Edward VII) zasiadł do kolacji, nie we fraku, ale pozbawionej ogona marynarce. Tak narodził się smoking.

Jednym z takich wynalazców był Gorge Stanhope, 6 hrabia Chesterfield (na obrazie powyżej).  Razem z Lordem Bayronem należał do grupy dandysów, która upraszczała ozdobny strój czasów regencji i dawała zapowiedź powściągliwej wiktoriańskiej elegancji.  Hrabia Chesterfield wprowadził na salony okrycie wierzchnie, płaszcz zwany od wynalazcy Chesterfieldem właśnie.  Płaszcz tego typu stał się ogromnie popularny i zaczął występować w niezliczonych wariacjach. Tak licznych, że trudno się w nich odnaleźć. Warto więc przypomnieć jak wygląda Chesterfield (zwany u nas dyplomatką) w swojej podstawowej formie:

  • Płaszcz jednorzędowy.
  • Z kołnierzem w tzw. rzymską V (w przeciwieństwie do kołnierza frakowego).
  • Z kieszeniami na patki.
  • Z jednym rozcięciem z tyłu lub bez rozcięcia.
  • Bez mankietów na rękawach i oczywiście bez pasa.
  • Bardzo często z aksamitnym wykończeniem kołnierza i kieszeni.
  • Dopasowany do ciała, z wyraźnie zarysowaną talią.
  • Z kieszonką piersiową na poszetkę.

W czasach kiedy został wynaleziony (czyli pierwsza połowa XIX w.) najczęściej był czarny lub grafitowy.  Dziś najpopularniejsze wersje szyte są w kolorach czarnym, granatowym, szarym i beżowym. Cały czas z materiałów gładkich lub jodełkę.

07247258

Prostota, forma podkreślająca figurę,  są powodem ogromnej popularności i wszechstronności dyplomatki.  Granatową lub czarną można z powodzeniem założyć na smoking i udać się na bal. Ale z szarym prostym garniturem stworzy codzienny, biznesowy zestaw.

Oczywiście klasykiem gatunku jest Chesterfield w kolorze kamelowym. Odrobinie mniej formalny niż granatowy, szary czy czarny kuzyn, jest chętnie wybierany przez włoskich elegantów. Zresztą właśnie na panach o ciemniejszej cerze wygląda najbardziej efektownie.

24573628

 

 

 

Aksamitne wykończenie kołnierza, bardzo mocno kojarzące się z tym typem płaszcza, to dla mnie element  kontrowersyjny. Aksamit nadaje całości bardzo formalnego i poważnego charakteru. Całość wygląda według mnie jak ubranie z nieco innej epoki i zdecydowanie zmniejsza wszechstronność płaszcza.

Bardzo sportowe zestawy jak to na zdjęciu z Davidem Beckhamem nie będą już grały tak dobrze w płaszczu z aksamitem.

61326468

Kupując płaszcz (niezależnie od modelu) pamiętaj o kilku prostych rzeczach:

  • Zawsze mierz go na marynarkę czy grubszy sweter.
  • Unikaj płaszczy zaopatrzonych w dodatkową ocieplinę czy podpinkę- zdeformuje ona płaszcz. W płaszczu powinna nas grzać sama wełna bez żadnych „wspomagaczy”.
  • Zwróć uwagę na grubość materiału i ewentualne domieszki. Płaszcze z czystego kaszmiru lub z jego domieszką będą cieplejsze od tych z czystej wełny.
  • Wybierz płaszcz przed kolano, albo do 2/3 uda. Zwłaszcza jeśli jesteś niewysoki lub średniego wzrostu. Dłuższy płaszcz skróci optycznie nogi.
  • Wybierz płaszcz o odpowiednio długich rękawach, pod które swobodnie włożysz koniec rękawiczki.

 

star star-empty