Menu Shop-online
19 września 2016 r. TEKST: Michał Frąckiewicz

Business Look

Biznesowy garnitur powinien być ostry jak brzytwa, a jednocześnie nie może odwracać od Ciebie uwagi. Chcesz wyglądać jak człowiek, który wie co robi, a nie paw, który nadrabia strojem. Dziś zdradzamy sekrety dobrego business look'u.

Współczesny męski ubiór biznesowy opiera się o garnitur. Właściwie niewiele jest alternatyw. Co prawda coraz więcej firm decyduje się na poluzowanie dresscode’u, ale wciąż to garnitur jest najpewniejszym wyborem. Szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę spotkania z klientami, konferencje i inne co znaczniejsze wydarzenia. Gdy trzeba wyglądać dobrze i sprawiać wrażenie pewnego partnera w interesach, rozwiązanie jest tylko jedno – garnitur.

instagram comGdyby to jednak było tak proste, to każdy mógłby być rekinem biznesu, czy finansjery. Jednak sam garnitur nie zapewni nam sukcesu, a może wręcz w tym przeszkodzić. Jeśli założymy coś niedopasowanego lub niechlujnego, nie sprawimy dobrego wrażenia.  Dlatego tak ważny oprócz merytorycznego przygotowania jest równie odpowiedni strój. To on warunkuje pierwsze wrażenie, które może nadać tor całemu spotkaniu. Dodatkowo, odpowiednio dobrany garnitur może podkreślać niektóre z naszych cech jak pewność siebie, kreatywność, czy zdecydowanie.

“It’s more effective to do something valuable than to hope a logo or name will say it for you.” —Jason Cohen

Możliwości jest wiele, zbyt wiele, by je wszystkie opisać. Szczegółowe porady zawsze możecie uzyskać w jednym z naszych salonów. Skupię się zatem na ogólnych wskazówkach jak stworzyć dobry business look. Całość opiera się na dwóch filarach, kierowaniu uwagi i podkreślaniu osobowości.W procesie sterowania uwagą rozmówcy bierze udział cały ubiór. Zaczynając od butów, aż po sam kołnierzyk. Jednak to garnitur stanowi główną część, tą, która pierwsza rzuca się w oczy. Założenie opiera się na tym, by prowadzić wzrok rozmówcy w stronę naszej twarzy. Im mniej będzie go po drodze rozpraszać, tym lepiej. Pionowe kanty nogawek, wycięcie marynarki i klapy. To trzy najważniejsze elementy, a reszta powinna je spójnie uzupełniać. Dobrze leżący garnitur charakteryzuje się gładkimi liniami. Odpowiednia długość nogawki sprawi, że kant na spodniach będzie układał się prosto, bez załamań na dole. Lekko podwyższony stan spodni wypełni rozcięcie marynarki, zasłaniając koszulę. Dzięki temu wzrok łatwo przenosi się wyżej. Wycięcie marynarki tworzy linię prowadzącą do klap, a te dalej w górę. Ważne, zatem, by w górnej części korpusu jak najmniej rzeczy odwracało uwagę. Klapy powinny być proporcjonalnie dobrane do sylwetki, za szerokie przytłoczą szczupłych, za wąskie, nie pasują tym dobrze zbudowanym. Ważne również, by inne elementy harmonizowały z garniturem. Zbyt pstrokaty krawat, czy za odważna koszula, zniweczą cały efekt. Niepotrzebnie przykują uwagę rozmówcy, którą garnitur z takim trudem kierował ku górze.

Czas przejść do drugiego filaru. Podkreślenie osobowości jest równie ważne jak skupienie uwagi. Co nam bowiem po uwadze, jeśli się dobrze nie zaprezentujemy? By to osiągnąć wcale nie trzeba posiadać mistrzowskiego pasa w łączeniu tkanin, wzorów i kolorów. Wręcz przeciwnie, czasem dużo lepiej sprawdzają się rozwiązania prostsze, lecz świetne jakościowo. Krawaty i inne detale, pozostawimy na następną okazję, dziś skupmy się na tym, w jaki sposób garnitur może podkreślić naszą pewność siebie, indywidualizm, czy kreatywność, bez popadania w jarmarczną przesadę.

bntailor tumblr com 2Najważniejsza bez wątpienia jest tkanina, a zatem kolor i splot. Na starcie skreślamy czerń, granat na razie odkładamy na boczny tor. Szarość. Wydaje się nudna i zachowawcza. W poradnikach kolorystycznych/stylistycznych przeczytacie, że to granat jest kolorem symbolizującym energię i aktywność. Słusznie. Za to szarość daje poczucie powagi i stabilności – pożądana rzecz, przy podpisywaniu długoterminowej umowy. Żeby jednak nie wyjść na nudziarza, warto zabawić się ze splotem/fakturą i wybrać coś ciekawego – żabie oczko, skóra rekina, sól i pieprz, krata Księcia Walii, jodełka, fresco, czy flanela to tylko kilka propozycji na różne pory roku i okazje. Żabie oczko (ang. bird’s eye), to świetny materiał na tzw. “woły robocze”, czyli garnitury noszone najczęściej. Z kolei skóra rekina (ang. sharkskin) to materiał, który dopiero po przyjrzeniu się, pokazuje swój pazur i niejednolity charakter, podobnie jak sól i pieprz. Genialnym rozwiązaniem jest ukryta w splocie krata księcia Walii, która z daleka gładka, z bliska okazuje się całą gamą wzorów – potrafi zaskoczyć!

koichiro fujinoMożliwości jest mnóstwo i warto z nich korzystać. Wtedy nie będzie to “kolejny, nudny szary garnitur”, a małe arcydzieło sztuki tkackiej. Zresztą, większość powyższych splotów występuje również w odcieniach niebieskiego. Granatowy lepiej pasuje osobom nieco młodszym, a poza tym świetnie zgrywa się z większością karnacji polskich mężczyzn – praktycznie nie sposób się pomylić. By jednak nie skończyć jak “klon w granatowym garniturze” warto zastanowić się nad wyborem tkaniny z jakimś wzorem. Ostatnio triumfy święcą kraty, więc warto rozważyć bardzo ciekawego windowpane’a, który nie rzuca się mocno w oczy, ale dodaje nieco smaczku tkaninie. Proponowałbym jednak coś nieco odważniejszego, choć klasycznego do bólu – prążek. Cienki, czy grubszy, gęsty, czy szeroki, to już kwestia dopasowania do sylwetki i indywidualnych preferencji, ale nie ma wzoru, który bardziej kojarzyłby się z biznesem niż prążek. A dobry prążek potrafi dodać niesamowitej pewności siebie, nie wspominając już o optycznym wysmukleniu sylwetki. Chalk stripe, pinstripe, tenis to tylko trzy podstawowe wzory, mające wiele różnych wariacji, jest więc w czym wybierać.

bntailor tumblr comNa koniec zostawiłem fason, którym możemy podkreślić zalety sylwetki, a zamaskować jej wady. To właśnie potęga szycia miarowego. Dopasowanie do konkretnej postury. Masz bardzo wąskie barki? Delikatne wypełnienie w ramionach i nieco szersze klapy w szpic dodadzą optycznie paru centymetrów. Szerokie biodra? Odpowiednio wyprofilowane wycięcie marynarki, rozmieszczenie guzików i taliowanie, pozwoli skutecznie to zamaskować. Nie wspominając już o takich podstawach, jak to, że duży facet potrzebuje odpowiednio dużej ramy, by nie wyglądać karykaturalnie, a drobniejszy, musi postawić na dobre dopasowanie, by nie odebrać sobie cennych centymetrów.

Czy szycie miarowe może pomóc w kreowaniu biznesowego wizerunku? Ależ oczywiście. Mamy bowiem wpływ na ogromną ilość detali i smaczków, które możemy w swoim garniturze zaimplementować. Rogowe guziki, sposób wszycia rękawa, szerokość i rodzaj klap, kształt i ilość kieszeni, czy wreszcie kolor podszewki, a nawet gurty w spodniach! Dużo łatwiej stworzyć coś unikalnego mając tak szeroki wybór. To właśnie klucz, który pozwoli wykazać się nam kreatywnością i podkreślić indywidualizm. W garniturach z wieszaka wielu takich smaczków nie sposób znaleźć. Szerokie klapy, dwurzędowy krój z kieszonką biletową, tkanina w drobny prążek i recepta na business look prawie gotowa. Brakuje tylko noszącego. Spokojnie, w formularzu poniżej możesz umówić wizytę:
Notice: Undefined offset: 0 in /home/users/default/public_html/live/macaroni/wordpress/wp-content/plugins/ninja-forms/deprecated/includes/fields/list.php on line 666

Umów wizytę

Fields marked with an * are required
Źródła: bntailor.tumblr.com, memysuitandtie.com, theunstichd.com, pinterest.com/pmedica, instagram.com

Shop the story