Marynarki w kratę

Męskie marynarki w kratę

Męskie marynarki sportowe, czyli takie które nie są częścią kompletu garniturowego najlepiej wyglądają kiedy wykonane są z tkaniny w kratę. Dlaczego? Gładka tkanina za bardzo przypomina tkaninę garniturową. Tkanina w paski również nie jest dobrym pomysłem jeśli chodzi o marynarkę sportową, Brak kontynuacji pasków na spodniach będzie wyglądał źle. Sprawia wrażenie, że założyliśmy marynarkę od innego kompletu. Tymczasem krata spowoduje, że zaznaczymy sportowy charakter marynarki, będzie też nam łatwiej dobrać do niej spodnie.

Gładkie marynarki sportowe, tak zwane blezery, mają oczywiście rację bytu w męskiej garderobie, jednak to właśnie katka daje to wrażenie luzu i niewymuszonej elegancji jakie oczekujemy od męskiej marynarki sportowe.

 

Z jakiej tkaniny powinna być wykonana marynarka w kratę?

Marynarka w kratę, czyli marynarka sportowa powinna być wykonana z tkaniny o wyraźnie zaznaczonej strukturze. Takie tkaniny są najczęściej grubsze i cieplejsze. Jednak nie jest to regułą. Przejdźmy więc po kolei po typach tkanin i kratkowanych wzorów. Tkaniny tweedowe, czyli zgrzebne tkaniny wełniane są grube i ciepłe. Wykonywane z wełny owczej, tradycyjnie w Szkocji, mają wzory drobnej kraty układającej się w większe wzory a kolorystyką naśladują przyrodę tamtych terenów. Nie zapominajmy, żę Tweed był używany jako tkanina dla marynarek dla myśliwych, musiała być więc kamuflażem. Wyróżniamy tu wiele rodzajów kratek, Glen Check, Gun Club Check, Windowpane. Ciekawostką jest Estate Check- czyli kratka i kolorystyka charakterystyczna tylko dla jednej posiadłości i arystokratycznej rodziny.

Nieco cieńsze, ale również zimowe tkaniny to flanele. Najsłynniejszymi ich producentami są również anglicy. Dominują tu wzory prostsze, najwyżej 2 kolorowe takie jak kratka Księcia Walii czy window pane.

Wśród tkanin cieńszych znajdziemy całą masę wełen czesankowych, lnów, jedwabiów, bawełn i ich mieszanek. W tych tkaninach specjalizują się oczywiście Włosi, których klimat zmusza do noszenia cieńszych tkanin. Na tych cieńszych letnich tkaninach drukuje się niemal każdy rodzaj kratki, najczęściej w żywszych i jaśniejszych barwach niż kratki z grubych zimowych tkanin.

 

Kto powinien nosić marynarkę w kratę?

Zacznijmy od tego, że wzór kratki na tkaninach z których wykonuje się marynarki nigdy nie jest kwadratem, ale prostokątem. Takie rozwiązanie powoduje, że mężczyzna w marynarce w kratę wydaje się być szczuplejszy i wyższy. Krata wykonana z równobocznego kwadratu dodawałby kilogramów. Sam kształt wzoru nie jest tu więc probleme. Jest nim kontrast, czyli to jak wyraźny jest wzór. Pamiętaj, że jeśli założysz marynarkę o bardzo mocnym i kontrastowym wzorze będzie on mocno przykuwać uwagę. Nie ma w tym nic złego samego w sobie, ale zwróć uwagę, żeby marynarka cię nie przytłoczyła i nie odciągnęła uwagi od twojej twarzy. W końcu to ty nosisz marynarkę, a nie ona ciebie.

marynarki w kratę
marynarka w kratę
marynarki w kratę męskie
marynarka w kratkę
marynarki krata
marynarka w kratę męska
marynarka krata
marynarki kratka
marynarki w kratkę
męskie marynarki w kratę
męska marynarka w kratę
marynarka męska w kratę