Koszule w kratę

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Krata zdobywa męska modę- dotyczy to też koszul.

Podobnie jak w przypadku marynarek, również w przypadku koszul męskich, kratka stała się bardzo popularna. Dlaczego? Jest to zgodne z trendem na casual, a kratka kojarzy się z koszulę weekendową, nieformalną. Dawniej, w posiadłościach angielskiej arystokracji była zarezerwowana na weekend i ewentualnie do sportów, takich jak polowanie czy jeździectwo. Najbardziej charakterystyczną tkanina z jakiej wykonuje się takie sportowe koszule to twill, czyli tkanina w charakterystyczny skośny prążek. Taki splot zapewnia jej elastyczność i daje wygody w czasie sportowych aktywności.

Z angielskich posiadłości kratka przedostała się do męskiej mody, i zadomowiła w niej na dobre, nie tylko jako koszula weekendowa czy sportowa, ale na wszelkie okazje.

Rodzaje krat i stopnie formalności koszul w kratę.

Jeśli rozpatrujemy kwestię formalności koszul w kratę musimy pomyśleć po pierwsze o rodzaju tkaniny, po drugie o deseniu. Jeśli chodzi o tkaninę, to generalna zasada mówi, że im gładsza tkanina tym bardziej formalna. Czyli koszula w kratę z gładkiej popeliny, będzie bardziej formalna od twillu, ten zaś będzie bardziej formalny od flaneli.

Jeśli chodzi o wzór panuje inna zasada- im prostszy, mniej urozmaicony wzór, tym bardziej formalna jest koszula. Czyli koszula w drobną kratkę vichy  w kolorze biało niebieskim, będzie o wiele bardziej forlana od koszula w kolorową kratkę tarestall charakterystyczną dla koszul angielskich noszonych w czasie polowania. Nie musisz znać oczywiście tych wszystkich nazw. Wystarczy, że sam ocenisz który wzór jest spokojniejszy i prostszy. I pamiętaj- im prościej tym bardziej elegancko. W końcu na samym szczycie elegancji stoi klasyczna biała koszula.

Myśląc o formalności koszul trzeba też pomyśleć o wielkości wzoru. Tu zasada jest bardzo prosta. Im drobniejszy wzór tym za pewne mniej rzuca się w oczy, a co za tym idzie jest bardziej elegancki i dyskretny. Dlatego koszula w duży krzykliwy wzór  o mocnych kolorach zawsze będzie przegrywać w kwestii formalności z koszulą we wzór mniejszy.

Dlaczego koszula w kratę powinna się znaleźć w szafie każdego dandysa?

Dobrze ubrany mężczyzna ma bardzo szeroki arsenał ubrań formalnych (garnitur) czy pół formalnych (marynarki). Wybór się zawęża jeśli chodzi o ubrania na weekend. Wtedy koszula w kratę jest naturalnym i najlepszym wyborem, dla panów którzy nie chcą chodzić w t-shircie. Koszula w kratę to z kolei najleszy wybór wśród koszul na nieformalne okazje. Takie koszule zaopatrzone są często w miękkie kołnierzyki na guziczki i nosimy je bez krawata.

Czy oznacza to, że koszula w kratę ma tylko zastosowanie w nieformalnych okolicznościach?

Ależ nie! nie ma przeszkód aby koszulę, nawet w mocną kratę ubrać pod garnitur. Prym w tym wiodą zwłaszcza anglicy z wyższych sfer. Wprost uwielbiają kolorowe, wręcz krzykliwe kratki. Dlaczego? W prywatnych szkołach białą koszula jest częścią uczniowskiego mundurka. Pozbycie się więc białej koszuli i założenie kolorowej w kratkę, czy paski, jest więc symbolem dorosłości i samodzielności. Podobnie jak założenie długich spodni zamiast, krótkich spodni i podkolanówek szkolnych. Anglik z wyższych sfer będzie miał z pewnością kolekcję bardzo formalnych koszul w kratę, może nawet do noszenie na spinki, które będzie zakładał do ulubionej tweedowej marynarki, czy wręcz do garnituru z wełny czesankowej. Dlatego Panowie, koszula w kratę powinna być nieodzownym elementem waszego stylu, tak weekendowego jak i biznesowego.

koszule w kratę
koszule w kratę męskie
koszula w kratę męska
koszula wierzchnia w kratę
koszula w kratę do garnituru
koszula w kratę
koszule męskie w kratę
koszula męska w kratę
koszule męskie w kratkę
koszula męska w kratkę
koszule męskie w kratę eleganckie
jak nosić koszulę w kratę męskie
star star-empty