6 maja 2020

Dlaczego? Bo mogę.

Jedną z pierwszych zasad, której uczysz się zgłębiając tajniki męskiej elegancji jest zasada nie łączenia brązu i czerni w ramach jednej stylizacji. Że czarne buty do brązowego garnituru są za bardzo formalne, a brązowe do czarnego to już w ogóle zbrodnia. I jako główna, podstawowa zasada dla mniej wtajemniczonych jest w pełni poprawna. Problemy zaczynają się, kiedy zgłębiasz temat od dobrych paru lat i podstawowe rozwiązania z łączeniem granatowej marynarki i szarych spodni przestają Ci wystarczać. Szukasz czegoś nowego.preppy styl

Pierwszy kontakt z połączeniem brązu i czerni w smart-casualu miałem podczas pracy w jednej z sieciówek odzieżowych. Przygotowywaliśmy co sezon ekspozycję opartą o połączenie czerni i brązu/beżu. Okazało się, że czarne chino, biała koszula OCBD i czarny sweter w serek mogą się świetnie połączyć z kamelowym płaszczem i brązowymi butami. Czerń nie jest użyta w bardzo formalny sposób, cały zestaw jest spójny i wygląda to naprawdę nieźle.

Plan był zatem prosty – zastosować czarne elementy o niskiej formalności. Brązowo-beżowa marynarka i jeansy to zestaw bardzo casualowy, więc i dodatki nie mogą być zbyt formalne.styl preppy

Czarne loafersy to moje ostatnie odkrycie. Bardzo uniwersalne i bardzo wygodne. Klasyka stylu preppy i amerykańskich uniwersytetów. Czarnego paska ze złotą klamrą szukałem bardzo długo. Takiego, który w odbiorze nie będzie zbyt formalny, więc klamra musiała być złota, skóra niezbyt błyszcząca, a szerokość nie za duża. Zdecydowałem się w końcu uszyć taki pasek na zamówienie i nie żałuję. Czarny krawat, w tym zestawie był w zasadzie pomijalny, ale uwielbiam krawaty z grenadyny… Matowe wykończenie i chropowata powierzchnia sprawiają, że grenadyna świetnie sprawdza się w casualowych zestawach.

marynarka w kratę gunclubSama marynarka też skrywa ciekawostkę: krata z odległości beżowo-brązowa z bliska okazuje się, że być połączeniem trzech kolorów: beżu, brązu i czerni. Czyżby Fox Brothers nie wiedzieli, że to zakazane połączenie kolorystyczne? 😉 Reszta zestawu także skrywa kilka nietypowych rozwiązań, które mało mają wspólnego z ogólnie przyjętymi “zasadami” – spodnie są trochę za szerokie na dole, skarpetki trochę za białe, a kołnierzyk trochę za bardzo na guziki pomimo krawata. Dlaczego? Bo mogę.

star star-empty