6 września 2016

Cutaway collar – Koszulowa Garderoba

Szeroko rozcięte kołnierzyki to jedna z cech charakterystycznych południowego stylu. Włosi ukochali je jako mocny stylistyczny akcent, który doskonale pasuje do słynnej sprezzatury. Przeczytajcie jak wnieść nieco włoskiego sznytu do polskiej garderoby.

Kołnierzyk typu cutaway jest w Polsce nazywany “włoskim”. Nic dziwnego, bowiem jest to od dawna ulubiony rodzaj kołnierza naszych południowych sąsiadów. Trudno wyobrazić sobie włoski styl, bez szeroko rozciętego kołnierzyka pod szyją i nonszalancko wywiązanego krawata. Jaka magia kryje się w kołnierzykach typu cutaway, że są one tak często wybierane przez stylowych facetów?

Macaroni Tomato - moda męska

Nie ma się co oszukiwać, ten typ kołnierzyka nie pasuje do każdego kształtu twarzy. Przynajmniej tak mówi teoria. W praktyce okazuje się on nad wyraz uniwersalny, wiec o szerokim kołnierzyku powinni zapomnieć tylko Ci ze szczęką amerykańskiego sierżanta. Po prostu szeroka twarz, szczególnie podbródek, ulegnie jeszcze większemu optycznemu poszerzeniu. Nie ma co załamywać rąk, to nie znaczy, że trzeba odstawić cutaway’e do lamusa. Przy szyciu miarowym istnieje przecież możliwość zmiany długości i szerokości wyłogów, kąta nachylenia, czy zbliżenia ich do siebie. Jest co zmieniać i czym dostosowywać do konkretnej facjaty. Za dużo tego jednak, by opisać to nawet w kilku artykułach, więc po tak fachową wiedzę musicie się pofatygować do jednego z naszych salonów. Skupmy się na tym, co napisać można.

Macaroni Tomato - moda męska

Szeroki kołnierzyk świetnie wygląda przy koszulach formalnych. Dodaje szyku i jest postrzegany jako bardziej elegancki, dobrze komponuje się z krawatem i marynarką. Rozłożyste wyłogi chowają się pod klapy marynarki, nie tworząc żadnych przerw. Dzięki temu sylwetka wygląda bardziej gładko, a wzrok łatwiej trafia do twarzy noszącego. W końcu to właśnie ultymatywny cel eleganckiego ubioru – skierowanie uwagi rozmówcy w stronę naszej twarzy.  Extreme cutaway’e, czyli jeszcze szerzej rozcięte kołnierzyki, dodają dynamiki oraz pięknie eksponują węzeł krawata. To świetnym wyborem dla osób młodych, aktywnych i pełnych energii. Można powiedzieć, że dopełnia się z tego typu charakterem. Trzeba jednak pamiętać, o tym, by potrenować wiązanie krawata, bo extreme cutaway nie wybacza w tym względzie żadnych błędów. Widać nie tylko sam węzeł, ale najczęściej również część krawata oplatającą szyję.

my dapper selfSkoro zaś o krawatach i węzłach mowa, pokutuje stwierdzenie, że do szerokich kołnierzyków pasują tylko duże węzły. Takie, które odpowiednio wypełnią pustą przestrzeń miedzy rozłożystymi wyłogami. Według mnie, to zupełna bzdura. O ile dopasowywanie węzłów do rodzajów kołnierzyków samo w sobie ma sens, o tyle sugerowanie, że zgrabny four in hand, nie pasuje do włoskiego kołnierzyka, to jak powiedzieć, że biała koszula nie pasuje do garnituru. Należy zwrócić uwagę na to, by węzeł nie był zbyt mały, wtedy bowiem faktycznie może wyjść wrażenie pustki pod szyją. Jeśli krawat ma cienkie wypełnienie lub materiał wierzchni i wiąże się drobnym węzłem, warto pomyśleć o wykorzystaniu węzła typu Albert lub Victoria, które konsumują nieco więcej materiału i dzięki temu są grubsze, zachowując dynamiczny kształt węzła prostego.

dailymail comDobry kołnierzyk, to kołnierzyk uniwersalny. Taki, który sprawdzi się przy różnego typu okazjach. Skoro kołnierzyk włoski pasuje do sytuacji formalnych, to czy można go również wykorzystywać w bardziej swobodnym otoczeniu? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko pamiętać, o kilku szczegółach. Cutaway’e niezbyt dobrze wyglądają pozostawione same sobie, swobodnie zwisając w okolicach szyi. Jeśli zależy nam na tego typu luzie, lepiej postawić na zwykły button-down. Jest jednak wyjście łączące zalety obu tych kołnierzy – niewidoczne guziki. Wszyte na wysokości obojczyków, zakryte wyłogami kołnierza, który przypinamy do nich wszytymi od spodu pętelkami lub kieszonkami. Dzięki temu kołnierz nie rozchodzi się na wszystkie strony, guziki trzymają go na miejscu, a jednocześnie wciąż możemy się cieszyć szerokim rozcięciem.

manuelracim comDrugi sposób na okiełznanie szerszych wyłogów to stalowe fiszbiny. Odpowiednio wygięte, pozwolą schować kołnierz pod wyłogami marynarki, nawet jeśli nie mamy krawata i porozpinamy guziki pod szyją. Metal będzie usztywniał kołnierzyk, nie pozwalając mu na wyginanie się jak popadnie. Wreszcie jest jeszcze trzeci sposób, najprostszy z możliwych. Wyjąć usztywnienia z kołnierzyka i zostawić go samopas. A niech się wygina i gniecie – w końcu mieliśmy wyglądać na luzie! To oczywiście opcja do zestawów typowo casualowych, np. letnich wypadów na plażę, ale to właśnie w niej odnajdziemy najwięcej włoskiej nonszalancji – swoboda to podstawa.

everybodylovessuits tumblr comWłoskie kołnierzyki szturmem wdarły się na rynek jakiś czas temu i nic nie wskazuje na to, by miały zeń zniknąć. Jeśli jeszcze nie masz swojej koszuli z szerokim cutaway’em, to najwyższa pora byś nas odwiedził i wybrał jeden z modeli w szerokiej ofercie szycia miarowego Macaroni Tomato.[ninja_form id=5]Źródła: tomobrejc.com; everybodylovessuits.tumblr.com; mydapperself.com; thousandyardstyle.tumblr.com; manuelracim.com; bondsuits.com; dailymail.com

star star-empty